13-07-23
Interakcje witaminy D3

Dodane przez użytkownika Michał Tkaczyk

Interakcje witaminy D3 w tabletach z innymi suplementami i lekami: co należy wiedzieć przed rozpoczęciem suplementacji?

Witamina D3 bywa nazywana witaminą słońca, ponieważ jest wytwarzana w bardzo oryginalny sposób. Kluczową rolę odgrywa tu światło słoneczne, lecz polski klimat niestety nie sprzyja jej powstawaniu. Dlatego też często sięgamy po witaminę D3 w tabletkach. Warto jednak wiedzieć, w jakie interakcje wchodzi ona z innymi suplementami i lekami. Przekonajmy się!

Witamina D3 – mikroskładnik pełen słońca

Witamina D3 (nazywana też cholekalcyferolem) w rzeczywistości nie jest witaminą, a prohormonem, gdyż może być wytwarzana przez organizm człowieka. W najprostszym ujęciu proces ten polega na przekształceniu cholesterolu, który następuje na skutek oddziaływania promieni słonecznych. Oznacza to, że do utrzymania odpowiedniej ilości witaminy D3 w organizmie niezbędne jest słońce, a temu – jak powszechnie wiadomo – polski klimat nie sprzyja. Przez większość roku nie możemy cieszyć się zbyt dużą ilością słonecznych dni. Nawet latem produkcja skórna nie jest wystarczająca, aby pokryć nasze zapotrzebowanie na tę substancję. W takiej sytuacji ratunkiem mogą tabletki z witaminą D3.

Niedoboru cholekalcyferolu nie należy bagatelizować, gdyż ma bardzo szerokie działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim odpowiada za mineralizację kości oraz ich rozwój, pomaga w zwalczaniu próchnicy i przeciwdziała osteoporozie. Witamina D3 pozwala również na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym zdrowy sen.

Witamina D3 a inne suplementy i leki

Witamina D3 w tabletkach może wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z listą substancji, których nie należy lub nie zaleca się ze sobą łączyć. Skutkiem przyjęcia innych tabletek i witaminy D3 może być mniejsze wchłanianie substancji bądź jej przyspieszony rozkład.
Przykładowo leki przeciwdrgawkowe mogą wpływać na większe zapotrzebowanie na witaminę D3 poprzez wpływ na jej metabolizm w wątrobie. Należy uważać także na leki obniżające cholesterol, takie jak cholestyramina i kolestypol, gdyż zmniejszają wchłanianie tej witaminy. Podobne działanie ma orlistat – lek stosowany w leczeniu otyłości. Dodatkowego podawania cholekalcyferolu może wymagać również długie przyjmowanie glikokortykosteroidów.

Ponadto witamina ta wchodzi w interakcje z kolchicyną, karotenoidami, ketokonazolem, środkami przeczyszczającymi, neomycyną, olejem parafinowym, izoniazydem, inhibitorami proteaz, alkoholem i chemioterapią. Informacje na ten temat znajdują się także na ulotkach dołączanych do suplementów diety oraz w sieci na stronach poszczególnych produktów. Przykładowo o interakcjach witaminy D3 w tabletkach z innymi substancjami przeczytasz pod tym linkiem: https://www.mito-pharma.pl/pol_m_Witaminy-Mineraly-Kwasy-Omega_Witamina-D_Witamina-D3-386.html.

Suplementacja witaminy D3 – nowe wytyczne 2023

Suplementacja witaminy D3 może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementu warto jednak znać kilka kluczowych kwestii. W 2023 roku światło dzienne ujrzały nowe wytyczne dotyczące suplementacji. W przypadku dorosłych, jeśli osoba przebywa na świeżym powietrzu z odkrytymi przedramionami i podudziami w godzinach od 10:00 do 15:00 przez 30-45 minut bez ochrony przeciwsłonecznej (począwszy od maja do połowy września), suplementacja witaminą D nie jest konieczna, choć zalecana i bezpieczna. Jeśli te warunki nie są spełnione, zaleca się dawkę od 1000 do 2000 jednostek na dzień przez cały rok.