23-07-22
Bieg na 15km

Dodane przez użytkownika Michał Tkaczyk

Bieg na 15 km - Porady i wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Każdy wie, że bieganie to świetny sposób na utratę wagi i zachowanie zdrowia. Ale nie jest to najłatwiejsze ćwiczenie, którego można się trzymać. W rzeczywistości, większość ludzi rezygnuje ze swojej rutyny biegowej w ciągu zaledwie kilku tygodni. Może to być spowodowane tym, że wiele osób nie wie, jak sprawić, by bieganie było tak przyjemne i skuteczne, jak to tylko możliwe. Oto więc kilka porad i wskazówek, jak możesz zacząć cieszyć się swoimi biegami bardziej i odnieść sukces w swoim dążeniu do biegania przez 15 minut każdego dnia przez następne kilka tygodni.

Decyduj się na czas i miejsce

Zanim jeszcze zaczniesz swoją biegową rutynę, zastanów się nad czasem i miejscem, w którym zamierzasz wykonać swój pierwszy bieg. Nie musisz biegać o wczesnej lub późnej porze. Ale poranek jest generalnie zalecanym czasem. Wynika to po prostu z tego, że większość ludzi uważa, że ich poziom energii jest wyższy rano. Dodatkowo, cieplejsza pogoda rano sprawi, że doświadczenie będzie przyjemniejsze. Chociaż możesz mieć również konkretne miejsce w umyśle, najlepiej jest podjąć tę decyzję przed rozpoczęciem rutyny, jak również. W ten sposób nie będziesz musiał spędzać czasu na podejmowaniu decyzji o miejscu, gdy już będziesz biegać. Jeśli jesteś nowy w bieganiu, najlepiej zacząć w stosunkowo spokojnym miejscu, takim jak park. Dzięki temu będziesz mniej rozproszony.

Zaplanuj swoją trasę i to, czego będziesz słuchać podczas biegu

Zanim zaczniesz biegać, upewnij się, że zdecydowałeś, jaką trasę zamierzasz pokonać. Dzięki temu unikniesz zgubienia się i będziesz mógł skupić się na swoim biegu. Teraz zdecyduj, czego będziesz słuchać podczas biegu. Nie tylko biegowa playlista będzie przyjemniejsza i utrzyma Twoją motywację, ale może również pomóc Ci wejść w rytm Twojego biegu. Może pomóc Ci przejść przez rutynę oddychania i liczenia łatwiej. Możesz użyć aplikacji takiej jak Spotify lub Apple Music, aby stworzyć własną playlistę do biegania. Alternatywnie możesz użyć Sound Runner, który wybierze odpowiednią muzykę BPM (beats per minute) dla Twojego biegu i stworzy dla Ciebie listę odtwarzania. W ten sposób możesz mieć pewność, że wszystkie utwory mają BPM dopasowane do Twojego biegu.

Noś odpowiedni sprzęt

Ważne jest, aby nosić odpowiedni sprzęt podczas biegu. Obejmuje to dobrą parę butów, opaskę przeciwpotną lub kapelusz i parę okularów przeciwsłonecznych. Niektórzy ludzie zalecają również noszenie rękawiczek, ale nie jest to konieczność. Upewnij się, że inwestujesz w dobrą parę butów do biegania. Zapobiegnie to urazom i pomoże Ci biegać bardziej komfortowo i efektywnie. Przy wyborze biegu najlepiej wziąć pod uwagę swoje osobiste preferencje. Jeśli jesteś osobą, która dużo się poci, to opaska przeciwpotna może pomóc Ci utrzymać suche włosy i twarz. Również czapka może być używana do zakrycia głowy. A jeśli biegasz w chłodniejszych miesiącach, ważne jest, aby nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed słońcem. A jeśli biegasz ze swoim zwierzakiem, powinieneś używać uprzęży lub smyczy, aby zapobiec ewentualnym wypadkom.

Nie zapomnij się rozciągnąć

Po zakończeniu biegu ważne jest, aby się rozciągnąć. Pomoże Ci to uniknąć kontuzji. Pomoże Ci również szybciej i skuteczniej wrócić do zdrowia. Dlatego upewnij się, że włączysz rozciąganie do swojej biegowej rutyny. Jeśli nie wiesz, jak rozciągać się we właściwy sposób, możesz użyć poniższej infografiki jako przewodnika:

Świetnym sposobem na rozpoczęcie dnia jest 10-minutowy bieg, zanim zjesz śniadanie, weźmiesz prysznic lub umyjesz zęby. W ten sposób możesz zrobić kilka rzeczy naraz i nie musisz się martwić o wciskanie całego osobnego treningu później w ciągu dnia. Możesz ustawić w telefonie codzienny alarm, który będzie przypominał Ci o pójściu na bieganie. Dzięki temu nie będziesz musiał ciągle myśleć o swoim biegu i mieć pokusy, by go pominąć. Wszystko, co musisz zrobić, to wstać z łóżka, pójść na swój bieg i wrócić. Możesz łatwo dopasować swój codzienny bieg do swojego harmonogramu i zacząć czerpać wszystkie korzyści z tego prostego ćwiczenia.